Rynek stolarki otworowej oferuje praktycznie nieograniczone możliwości wyboru drzwi czy okien. Nie wystarczy jednak zdecydować się na te najładniejsze. Liczy się przede wszystkim ich funkcjonalność.

Przy wyborze drzwi często pomijanym faktem jest współczynnik ich izolacyjności cieplnej. Warto zwrócić uwagę na ten istotny element, aby zapobiec stratom ciepła w naszym domu.

Różne rodzaje drzwi – różne współczynniki ciepła

W ofercie rynkowej nie brakuje różnych modeli drzwi drewnianych, stalowych, aluminiowych czy wykonanych z włókna szklanego. Najczęściej klienci otrzymują drzwi ocieplone, których konstrukcja składa się zazwyczaj z dwóch zewnętrznych warstw poszycia i znajdującego się między nimi ocieplenia, a także wypełnienia skrzydła drzwiowego w formie pianki poliuretanowej, wełny szklanej lub styropianu.

Izolacyjność drzwi – w zależności od konstrukcji lub użytych materiałów, jest różna, mimo tego, że norna budowlana przewiduje, że współczynnik ten nie powinien być wyższy niż 2,6 W/(m2K). Poniższa tabela przedstawia zależność współczynnika U od rodzaju drzwi

izolacyjność cieplna drzwi

Warto zwrócić uwagę na uszczelki znajdujące się na całym obwodzie ościeżnicy. Uszczelki te mogą być wykonane z gumy syntetycznej, silikonu lub elastometru termoplastycznego (lub wulkanicznego). To właśnie one w dużym stopniu zapewniają szczelność drzwi i przy poprawnym działaniu – skutecznie chronią dom czy mieszkanie.

Uszczelka w drzwiach – jej główne zalety

Chociaż nie do końca uświadamiamy sobie rolę uszczelki w drzwiach, ma ona istotne znaczenie. Jak sama nazwa wskazuje, uszczelnia ona drzwi i chroni nasze mieszkanie przed przenikaniem wody i powietrza. Izoluje tym samym termicznie nasze wnętrze, wygłusza do pewnego stopnia hałasy dochodzące z zewnątrz. Jest również swego rodzaju amortyzatorem, wyhamowuje bowiem ciężkie skrzydło drzwiowe uniemożliwiając tym samym trzaskanie. Aby spełniać tyle zadań – uszczelka powinna mieć specjalną wzmocnioną konstrukcję dostosowaną do rodzaju materiału, z którego wykonane są nasze drzwi.

Najczęściej stosowane uszczelki

Drzwi aluminiowe najczęściej wyposażane są w uszczelki z kauczku, do drzwi drewnianych stosuje się uszczelki z elastometrów termoplastycznych lub miękkiego PCV. Uszczelki z gumy silikonowej są również popularnym materiałem uszczelniającym, przez wiele lat zachowują bowiem sprężystość i trwałość, jednocześnie zachowują całkowitą odporność na warunki atmosferyczne.

Uszczelka w progu

Warto wyposażyć w uszczelkę również próg. Najlepsze rozwiązanie to takie, w którym mamy możliwość regulacji wysokości progu, co znacznie ułatwi dopasowanie do ukształtowania podłogi.